5 najsmaczniejszych dań ukraińskich – przepisy

barszcz ukraiński

Kuchnia naszych wschodnich sąsiadów to jeden z ich największych atutów. Czasami wydaje się być nieco ciężka. Jednak każdy, kto choć raz odwiedził Ukrainę, dozgonnie pokochał jej dania.

Zupy ukraińskie – sycące i smaczne

Królową zup ukraińskich jest przede wszystkim barszcz ukraiński. W poszczególnych regionach składniki mogą się nieznacznie różnić. Zawsze jednak znajdziemy w nim buraki i kapustę. Zupa powstaje na bazie mięsnego wywaru. Niektóre gospodynie dodają do niego również fasolę i kawałki mięsa. W większości domów barszcz ukraiński podawany jest z kleksem śmietany. Druga ze słynnych ukraińskich zup to solianka. Od lat trwa spór między Ukraińcami a Rosjanami, kto przyrządza ją lepiej. Tu lista składników jest nice dłuższa. Bazą ukraińskiej solianki jest kwas chlebowy, woda z kiszonki i kiszone ogórki. To im solianka zawdzięcza swój wyjątkowy smak. Bulion do solianki gotuje się na kilku rodzajach mięs, a samą zupę zabiela się śmietaną. To wyjątkowe połączenie składników dla przeciętnego Polaka brzmi, co najmniej dziwnie. Jednak w mroźny wieczór jest po prostu przepyszne. Przygotowując solianke nie można zapomnieć również o dużej ilości przypraw. Najważniejsza z nich to koper i pieprz. Solianka musi być intensywna w smaku.

Dania główne

Tu również czeka na nas mnogość smaków i zapachów. Jednym z najważniejszych dań kuchni ukraińskiej jest kozacki kulisz. To danie jednogarnkowe. Kiedyś spajało społeczność zasiadającą przy jednym stole. Tradycyjnie przygotowywano go głównie z owsa, dziś do jego przyrządzenia używa się również kaszę gryczaną lub kukurydzianą. Wszystko zależy od regionu i gospodyni. Do kaszy dodaje się kawałki mięsa wołowego, warzywa i przyprawy. Razem składniki tworzą bardzo aromatyczne i sycące danie. W kuchni ukraińskiej znajdziemy również mnogość różnego rodzaju dań mącznych. Wśród nich wiele odmian pierogów, pyz i pielmieni. Oryginalny przepis na cepeliny, czyli rodzaj kartaczy łączy w sobie ziemniaki, będące głównym składnikiem ciasta oraz mięso mielone, będące podstawą farszu. Tajemnicą cepelinów jest jednak dodanie do farszu niewielkiej ilości kapusty kiszonej. To ona nadaje charakteru całemu daniu. Każda gospodyni ma własny przepis na kartacze. Często przekazuje się go z pokolenia na pokolenie. Kluczem do sukcesu jest jednak wyczucie smaku i odpowiednie proporcje ciasta i nadzienia. Cepeliny podaje się okraszone skwarkami bądź masłem. Danie ma być sycące, dlatego cepeliny są zwykle dość duże, a w ich wnętrzu nie brakuje farszu.

Na deser

Kuchnia ukraińska to również liczne słodkości. Przepisów jest całe mnóstwo. Łączy je jednak prostota i wykorzystanie łatwo dostępnych składników. Takie także są serniczki ukraińskie. Do ich przygotowania potrzebny będzie twaróg, mąka, jaja, odrobina masła i pół szklanki śmietany. Przygotowuje się je bardzo szybko. Ser należy zmielić, a następnie dodać do niego pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Z powstałego ciasta formujemy rulon, obtaczamy w mące i delikatnie kroimy w plastry grubości około 1,5 centymetra. Tak powstałe placki smażymy przez chwilę na patelni z obu stron, a następnie wstawiamy do piekarnika na około 15 minut, aby się dopiekły. Serniczki ukraińskie muszą być złociste i chrupiące z zewnątrz oraz delikatne i miękkie w środku. Podajemy je posypane cukrem pudrem. To proste danie jest częstym gościem na ukraińskich stołach. Świetnie nadaje się na deser, ale może być też pysznym śniadaniem lub podwieczorkiem. Można urozmaicić je kleksem śmietany lub dodatkiem domowej konfitury.

Jeśli chcesz natomiast skosztować gotowych słodyczy, z pomocą przychodzi ukraińska firma Roshen.