Co może wykazać badanie EEG głowy?

eeg

EEG to popularne badanie diagnostyczne, które zalecane jest w celu zróżnicowania schorzeń czynnościowych pojawiających się w obrębie mózgu. Lekarze stosują to badanie w wielu sytuacjach jako jeden z ważnych elementów stanowiących podstawę diagnozy. Gdy istnieje przesłanka do jego wykonania, nie należy zwlekać z przeprowadzeniem badania EEG. Poznań jest miastem, w którym również aktywnie wykorzystuje się je w diagnostyce pacjentów. Na czym polega i co może wykazać badanie EEG głowy?

EEG, Poznań – cechy charakterystyczne badania

Wiele jest badań wykorzystywanych w profesjonalnej diagnostyce medycznej, które mogą pomóc określić problem i zbadać jego dokładną lokalizację. Do tej szczególnej kategorii należy również skuteczne EEG. Poznań jest miastem, w którym szeroko wykorzystuje się to badanie. Jak można je scharakteryzować, podając najważniejsze informacje na ten temat? Skrót EEG oznacza elektroencefalografię, czyli badanie aktywności mózgu. Nazwa ta nie jest przypadkowa – pochodzi ona bezpośrednio od urządzenia, jakim przeprowadza się badanie, czyli elektroencefalografu. Choć sama nazwa może pacjentom w niewyjaśniony sposób źle się kojarzyć, to w rzeczywistości samo badanie nie jest w żaden sposób bolesne ani nieprzyjemne. Metoda EEG w Poznaniu przeprowadzana jest w sposób nieinwazyjny, zatem może być szeroko wykorzystywana również w profesjonalnej diagnostyce dzieci.

Wskazania do wykonania badania EEG – Poznań

Badania elektroencefalografu nie wykonuje się bez potrzeby, ale wtedy, gdy istnieją do tego wskazania. Z uwagi na to, jak działa takie badanie stosuje się je szeroko u pacjentów z napadami padaczkowymi, które najczęściej występują w przebiegu zapalenia mózgu. Podobny problem pojawia się w odniesieniu do przebytego wcześniej urazu czaszkowo – mózgowego. To nie koniec możliwości zastosowań badania EEG. Poznań jest miastem, w którym stosowane jest ono również do różnicowania śpiączek. W takich sytuacjach badanie EEG jest podstawowym badaniem diagnostycznym. Można traktować je również jako badanie dodatkowe, uzupełniające profil diagnostyczny. Na gruncie wyników uzyskanych po EEG można określić stan pacjentów z guzami oraz innymi uszkodzeniami mózgu, w tym naczyniopochodnymi.

Przygotowanie do badania EEG w Poznaniu

Wiedząc, co wykrywa badanie EEG w Poznaniu i w jaki sposób się je przeprowadza można w dużym stopniu zminimalizować ewentualny stres przed badaniem. Nie wiesz, jak się do niego przygotować? Wszystkie najważniejsze szczegóły przedstawia lekarz prowadzący. Do najważniejszych zasad zalicza się odstawienie leków pobudzających, alkoholu i napojów alkoholowych już dobę przed badaniem. Dzień przed wykonaniem EEG w Poznaniu pacjent powinien umyć dokładnie włosy i zrezygnować z wszelkich preparatów do stylizacji. Na badanie należy stawić się wypoczętym, po zjedzeniu lekkiego posiłku i odpowiednim nawodnieniu. Dobry stan pacjenta w dniu wykonania badania sprzyja lepszemu samopoczuciu zarówno bezpośrednio przed nim, jak i po opuszczeniu placówki medycznej.