Czy wynajem długoterminowy się opłaca?

wynajem

Wynajem długoterminowy samochodów staje się coraz popularniejszy. Mówi o nim coraz więcej osób, a przez to, w odpowiedzi na potrzeby konsumentów, pojawia się coraz więcej ofert, które dotyczą właśnie usługi wypożyczanie pojazdów na dłuższy okres. Wśród grupy najbardziej zainteresowanych znajdują się przedsiębiorcy, których kusi ten typ finansowania, pełna obsługa samochodu oraz brak jakiejkolwiek konieczności wykupu używanego auta i zajmowania się jego późniejszą sprzedażą. Dowiedz się, na czym polega długoterminowy wynajem auta i jak wygląda ubezpieczenie samochodu wynajmowanego długoterminowo.

Wynajem długoterminowy – na czym polega?

Wynajem długoterminowy to usługa bardzo popularna na całym świecie, a o której w Polsce mówi się jeszcze niewystarczająco. Taka forma finansowania samochodów pozwala na całkowitą kontrolę wydatków podczas trwania umowy, co jest niezwykle zachęcające zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którym nie opłaca się kupować aut lub brać ich w leasing.

W trakcie sporządzania warunków umowy najmu sam ustalasz zakres umowy pod kątem: wkładu własnego, okresu finansowania, dodatkowych pakietów, czy tego, jak będzie wyglądało ubezpieczenie samochodu. W pakiecie wielu firm zajmujących się długoterminowym wynajmem samochodów znajduje się cały pakiet serwisowy, który zabezpiecza przed stresem związanym z jakimikolwiek naprawami z winy lub nie z winy kierowcy. Do tego wiele firm oferuje też różne usługi specjalne  i ciekawe dodatki do samochodu, jak na przykład komplet opon letnich i zimowych oraz pełen serwis związany z ich wymianą. Kwestia ubezpieczenia jest różna w zależności od wypożyczalni samochodowej. Najczęściej, decydując się na ubezpieczenie pod wynajem, wszystkie formalności pozostają po stronie firmy wynajmującej. Kierowca jest tylko zobowiązany do płacenia z góry ustalonej składki oraz tankowania pojazdu na swój koszt. Wynajem długoterminowy jest więc niezwykle prostym i opłacalnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców i osób prywatnych.

Leasing vs wynajem długoterminowy – co wybrać?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie była dość trudna, a wpływ na to miały całkiem zachęcające warunki leasingowe dla przedsiębiorstw i osób prywatnych. Sprawiało to, że większość, bo aż 79% osób było zainteresowanych alternatywnymi formami finansowania samochodów, wybierała leasing. Zaledwie 21% osób decydowało się na wynajem długoterminowy. Jednak po pewnym czasie i po kilku zmianach w prawie, dotyczących utrudnień w wykupie samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, coraz więcej osób zaczęło decydować się na wynajem długoterminowy, będący w tej sytuacji znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Po stronie wypożyczania samochodów na dłuższy okres stanął też fakt, iż leasing to znacznie więcej zobowiązań będących po stronie klienta. Należą do nich: opłacanie serwisów w ASO, konieczność wykupienia AC i OC, zakup drugiego kompletu opon oraz opłacenie ich wymiany. To dość dużo kosztów i obowiązków, które mogą być znacznie mniejsze, gdy podejmie się decyzję o wynajmie długoterminowym. Dodatkowo warto pamiętać, że wybierając opcję finansowania samochodowego na dłuższy okres, nie są brane pod uwagę takie kwestie, jak wiek kierowcy (chodzi przede wszystkim o młodych kierowców), jego historia szkodowa, czy to, w jakim mieście mieszka. Czy wynajem długoterminowy jest opłacalny? Jak już wcześniej zostało to przedstawione, wynajem długoterminowy niesie za sobą wiele korzyści, z których korzystają osoby prywatne, ale przede wszystkim przedsiębiorcy. Taka forma finansowania jest świetną opcją dla firm, którym zależy na stałych kosztach, przejrzystych i komfortowych warunkach umowy oraz braku stresu związanego z utratą wartości pojazdu w trakcie jego użytkowania. Podpisując umowę wynajmu odejmuje się też kierowcą wiele problemów finansowych i logistycznych związanych z używaniem pojazdu. Wszystko można załatwić wybierając konkretną ofertę w wybranej wypożyczalni samochodowej. To sprawia, że odpowiedź na pytanie, czy wynajem samochodowy się opłaca, jest bardzo prosta. TAK. Wystarczy tylko dostosować daną opcję tego finansowania do swoich możliwości i preferencji.