Dlaczego wymianę oleju warto powierzyć specjaliście?

olej silnikowy

Olej silnikowy to jeden z płynów eksploatacyjnych, który podlega zużyciu. Proces ten jest zupełnie naturalny. Natomiast do niepokojących sytuacji należy ta, kiedy cieczy tej po prostu ubywa. W takich sytuacjach musi oznaczać to nieszczelność i może prowadzić do poważnych konsekwencji, jak uszkodzenie układu napędowego.

Dlaczego wymienia się olej?

W sprawnych układach napędowych, w zasadzie nie ubywa oleju. Oznacza to, że jego poziom jest stosunkowo stały. Tym samym ciecz ta ulega coraz większemu zużyciu. Natomiast jej obecność w silniku jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania tego układu. Dlaczego? Przede wszystkim podczas pracy napędu, elementy mechaniczne ulegają nagrzaniu. To może prowadzić do ich uszkodzenia. Zadaniem oleju jest „odebranie energii cieplnej” z poszczególnych elementów, by mogły zachować odpowiednią temperaturę.

Drugim elementem jest tarcie tłoków w trakcie pracy. Są to elementy stalowe, dlatego bez dodatkowego zabezpieczenia, w postaci oleju, który redukuje siłę tarcia, części te mogłyby się po prostu zniszczyć. Natomiast ich naprawa pociąga za sobą dość spore koszty. W końcu nic tak nie przeraża kierowców, jak zepsuty silnik. 

Jak często wymienia się olej?

W tej kwestii opinie są podzielone. Jednak, w gruncie rzeczy bardzo dużo zależy od tego, jaki jest miesięczny lub roczny przebieg pojazdu, a zatem od stylu jego eksploatacji. Ważne są także trasy, jakie samochód regularnie pokonuje. Istotny jest także rodzaj paliwa, który stosuje się w danym samochodzie.

W przypadku aut, które posiadają instalację LPG, temperatura w komorach spalania jest wyższa, niż w przypadku benzyniaków czy silników diesla. Automatycznie wpływa to na szybsze zużycie oleju. Dlatego w przypadku takich pojazdów olej powinno się wymieniać, co 10 tys. kilometrów. W przypadku samochodów, które jeżdżą na długich strasach, najlepiej jest wymienić tę ciecz po około 15-20 tys. przejechanych kilometrów. W przypadku krótszych tras – co 10 tys. kilometrów.

Dlaczego warto skorzystać z wymiany oleju w warsztacie samochodowym?

Przede wszystkim z własnej wygody. Chociaż proces wymiany oleju w Łodzi nie jest, aż tak bardzo skomplikowany, może być uciążliwy. Warto także posiadać odpowiednie klucze do okręcenia misy olejowej, jak również odciągarkę, która pozwoli na dokładne pozbycie się starego oleju. Drugą kwestią jest odpowiednie przechowywanie oraz utylizacja zużytej cieczy. Tego rodzaju czynności podlegają konkretnym przepisom wydanym przez Ministerstwo Środowiska. Dlatego warsztaty samochodowe zobligowane są do tego, by w odpowiedni sposób pozbyć się starego oleju. Najczęściej współpracują z firmami, które tego rodzaju ciecze zbierają jako specjalną kategorię odpadów.

Z uwagi, iż średnio tego rodzaju prace zleca się raz do roku, a koszt usługi jest stosunkowo niski, tak naprawdę bardziej opłaca się skorzystać z fachowej pomocy niż na własną rękę wykonywać tego rodzaju prace, tym bardziej że błędne przeprowadzenie procesu może prowadzić do powstawania nieszczelności i wycieków oleju.