Ile kosztuje obecnie prowadzenie działalności gospodarczej?

koszty

Własny biznes może być doskonałą drogą prowadzącą do zyskania prawdziwej niezależności oraz wysokich zarobków. Jednak zarówno samo założenie, jak i prowadzenie firmy, wiążą się z koniecznością ponoszenia pewnych wydatków – jednorazowych bądź stałych. Jakie są podstawowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej? Czy mimo tego własny biznes nadal jest opłacalny?

Prowadzenie działalności gospodarczej – koszty rejestracji

Koszty prowadzenia firmy są widoczne dla wielu przedsiębiorców już od samego początku. Co prawda – jednoosobowa działalność gospodarcza, podobnie jak spółka cywilna, to formy, które nie wymagają uiszczania opłat na etapie rejestracji. Dodatkowo wszystkie wnioski mogą zostać złożone przez Internet. To zachęcająca opcja, która ułatwia dopełnienie początkowych formalności. Jedyna opłata dotyczy ewentualnego pełnomocnictwa osobie niespokrewnionej, jednak wynosi ona jedynie 17 zł – jest więc praktycznie nieodczuwalna.

Nieco inaczej wygląda kwestia założenia spółki prawa handlowego. Tego typu działalność gospodarcza może uzyskać osobowość prawną dopiero po wpisaniu jej do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym przypadku opłaty są już stosunkowo wysokie. Za wpis do KRS-u należy zapłacić 500 zł. Kolejne koszty wiążą się z koniecznością opublikowania informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Składki ZUS i podatki – ile kosztują?

Bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które są szczególnie dotkliwe dla przedsiębiorców, to składki ubezpieczenia ZUS. Początkowo osoby stawiające swoje pierwsze kroki w biznesie mają prawo do wykorzystania sześciomiesięcznej ulgi. Ta możliwość całkowicie zwalnia nowych przedsiębiorców z płacenia składek. Istnieje też opcja płacenia preferencyjnych składek przez 2 lata oraz skorzystania z programu o nazwie „Mały ZUS Plus”, który zmniejsza wysokość stawek. Jest to jednak możliwe jedynie przez 3 lata w ciągu 5 lat funkcjonowania działalności.

Inną, bardzo obciążającą opłatą jest podatek dochodowy, tzw. PIT. Dostępne są różne formy opodatkowania, które powinny zostać odpowiednio dobrane. Wśród nich wymienia się: podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz rozliczenie na zasadach ogólnych. 

Dodatkowe koszty – gdzie są ukryte?

Inne koszty prowadzenia działalności dotyczą obowiązkowych opłat, podatków, a także promocji czy wpisów do różnorodnych rejestrów m.in www.powrotdopolski.pl. Do stałych wydatków należy doliczyć usługi księgowe, zakup niezbędnego wyposażenia, a także wszelkie opłaty związane z wynajmem lub zakupem siedziby firmy.

Dodatkowo każdy rodzaj działalności determinuje specyficzne dla siebie opłaty. Często są to chociażby raty kredytowe czy leasingowe, a prawie zawsze – promocja i marketing. Na wpływ kosztów ma też skala działania. Przed założeniem firmy należy dokonać dokładnych obliczeń i stwierdzić, czy faktycznie jest to opłacalna inwestycja. Często dobrym rozwiązaniem może być skonsultowanie się z prawnikiem – specjalista pomoże w doborze najkorzystniejszych rozwiązań dotyczących prowadzenia biznesu.