Jak dbać o włosy kręcone?

włosy kręcone

Włosy kręcone uchodzą za wyjątkowo atrakcyjne. Jeżeli jednak je posiadasz, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, jak trudno utrzymać je w dobrej kondycji. Na szczęście, istnieją skuteczne metody pielęgnacji naturalnie kręconych kosmyków. Jeśli je poznasz, Twoja fryzura niemal zawsze będzie prezentować się nienagannie.

Jakie kosmetyki do włosów kręconych wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dbać o włosy kręcone, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to możliwe bez odpowiednich kosmetyków. Możesz poszukiwać ich zarówno w drogeriach internetowych, jak i stacjonarnych. Musisz jednak wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze.

Do oczyszczania skóry głowy, jak i samych włosów przyda Ci się oczywiście szampon. Powinien być łagodny oraz pozbawiony dodatku SLS-ów. Dobrze powinny sprawdzić się wszelkiego rodzaju produkty nawilżające, dedykowane włosom o wysokiej porowatości.

Kolejnym preparatem, którego potrzebują kręcone kosmyki jest oczywiście odżywka. Postaraj się sięgnąć po kosmetyk bazujący na naturalnych olejach oraz woskach roślinnych. Nie zapomnij również o masce, która powinna charakteryzować się silnymi właściwościami regenerującymi. Jej konsystencja musi być dość gęsta. Warto wyposażyć się także w foliowy czepek. Jeśli nałożysz go na włosy po aplikacji maski, zawarte w niej składniki aktywne lepiej się wchłoną.

Olejowanie – jedna z podstaw pielęgnacji kręconych kosmyków 

Jeśli masz kręcone włosy, jak o nie dbać przed myciem oraz po nim? Zapewne nie raz padło to pytanie. Okazuje się, że sprzymierzeńcem Twoich kosmyków są oleje. Może to być olej z nasion marakui, jak również z pestek śliwki czy z nasion kozieradki.

Najpierw zwilż kosmyki przy pomocy wody lub hydrolatu. Później wetrzyj w nie niewielką ilość wybranego oleju. Kosmetyk należy nakładać od połowy długości włosów aż po same ich końce. Produkt powinien pozostawać na kosmykach przez co najmniej godzinę. Można jednak pozostawić go nawet na całą noc. Po upływie tego czasu, włosy należy umyć delikatnym szamponem. Później, w zależności od potrzeb, należy zaaplikować na nie odżywkę bądź maskę.

Aby olejowanie przyniosło pożądane rezultaty, trzeba je wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Im dłużej olej będzie pozostawał na włosach, tym lepsze efekty uda się uzyskać.

Delikatne stylizowanie

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dbać o włosy naturalnie kręcone, musisz zdawać sobie sprawę także z tego, jak należy je stylizować. Na pewno trzeba unikać suszenia kosmyków przy pomocy tradycyjnej suszarki. Gorący strumień powietrza wyjątkowo niekorzystnie wpływa bowiem na stan loków.

Najlepiej będzie, jeśli wetrzesz w umyte włosy odrobinę olejku, a następnie pozwolisz im naturalnie wyschnąć. Równie dobrze możesz jednak użyć suszarki wyposażonej w dyfuzor. Ostrożnie podchodź również do prostowania włosów. Najlepiej będzie korzystać z prostownicy raz na kilka miesięcy. Przed każdym jej użyciem końcówki włosów warto zabezpieczyć specjalnym serum termoochronnym. Dobrze byłoby, gdyby zawierało w swoim składzie proteiny jedwabiu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepsze kosmetyki do włosów kręconych nie pomogą, jeżeli będą używane nieregularnie. Bardzo ważne jest chociażby stosowanie odżywki po każdym myciu. Natomiast, jeśli chodzi o maskę, trzeba aplikować ją na włosy minimum raz w ciągu tygodnia.

Jeżeli chcesz, aby kosmyki prezentowały się atrakcyjnie, pamiętaj również o wypijaniu odpowiednich ilości wody. Włosy kręcone wyjątkowo źle reagują na odwodnienie. Dobrym pomysłem będą także naturalne napary ziołowe na bazie malwy czarnej.

Warto przyjrzeć się również swojej diecie. Doskonale, jeśli znajdą się w niej produkty wspomagające kondycję kosmyków. Mowa tu chociażby o mięsie, a także o roślinach strączkowych. Nie zapominaj też o owocach i warzywach.

Wspomóc można się również suplementacją. Na włosy szczególnie dobrze wpływają witaminy z grupy B, jak również ekstrakt z pokrzywy i ze skrzypu polnego. Warunkiem skuteczności wszelkich suplementów jest ich systematyczne stosowanie.