Jak dostać dotacje z unii na firmę?

unia europejska

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Takie, z którym opłaca się zmierzyć. W szczególności, jeżeli ktoś ma dość tego, że pracuje na zyski dla innej osoby. W związku z tym, że ktoś decyduje się na założenie firmy lub chciałby zainwestować w jej rozwój, może otrzymać dotacje unijne w zachodniopomorskim. Może, ale nie musi. Czas na to, aby sprawdzić, jak pozyskać takie dodatkowe fundusze, których wcale nie trzeba będzie zwrócić.

Dodatkowe pieniądze na działalność

Jak dostać dotacje z Unii na firmę? Podstawowe pytanie, na jakie naprawdę warto znaleźć odpowiedź. Po pierwsze – należy znaleźć konkurs i sprawdzić kryteria, jakie są potrzebne. Takie konkursy/projekty pojawiają się na ogół od stycznia do marca. Informacje o tym znaleźć można na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Tych projektów jest dużo. Kryteria są różne, np. wiek. Dlatego z góry należy wiedzieć, że nie do każdego będzie można się tak łatwo załapać. Niektóre projekty są dla osób młodych, a inne np. dla seniorów. Skoro wywiad już został wykonany, czas na to, aby złożyć taki wniosek.

Dokumentacja do projektu

Jak uzyskać dotacje na rozwój firmy? Wykazując zainteresowanie tym, jakie dokumenty należy złożyć. Tylko prawidłowo skompletowane wnioski, będą brane pod realizację. Na ogół, w dokładnym opisie konkursu można znaleźć wszystko to, co będzie potrzebne. Do takich obowiązkowych dokumentów, w zdecydowanej większości, można zaliczyć m.in.:

  • formularz rekrutacyjny wraz z uzasadnieniem pomysłu na działalność gospodarczą,
  • oświadczenie, zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
  • oświadczenie o posiadaniu miejsca zamieszkania na wyznaczonym obszarze.

Biznesplan do napisania

Bez niego się nie obędzie. Pisze się go dopiero wtedy, jeżeli wniosek pozytywnie zostanie rozpatrzony (co na ogół się zdarza, jeżeli ktoś ma naprawdę chwytliwy pomysł). Po przejściu rekrutacji, rozpoczną się indywidualne spotkania z doradcami UE, które odnoszą się również do tego, jak napisać taki biznesplan. Zresztą nie tylko to, ale odbędzie się również cykl specjalnych szkoleń, które mają na celu przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Warto więc do tematu podejść na poważnie.

Wkład własny i inne formalności

Tak, składa się wniosek o dotacje unijne z zachodniopomorskiego, ale i tak wkład własny trzeba będzie mieć. To nie tylko pieniądze, jakie płyną z Unii, ale trzeba w znacznej mierze bazować na własnych pieniądzach. Bez tego nie ma nawet szans na to, aby rozpocząć działalność gospodarczą. Po zabezpieczeniu dotacji z UE, pozostaje podpisanie umowy. Nie ma tu nic „na piękne oczy”. Umowa jest koniecznością do tego, aby takie pieniądze móc faktycznie otrzymać. Jeżeli odpowiednie podpisy zostaną złożone, pieniądze zostaną wypłacone.

Trzeba przyznać, że wielu młodych i starszych przedsiębiorców korzysta z takich możliwości. Tym bardziej, jeżeli mają szansę przy tej okazji zainwestować w kolejne projekty, które sprawią, że ich firma będzie mogła dalej pozytywnie się rozwijać.