Jak sprawdzić jaki tusz do drukarki?

drukarka

Każda osoba, która profesjonalnie zajmuje się obsługą drukarek atramentowych, powie nam, że w przypadku tego typu sprzętu, niebagatelny wpływ na jakość wydruku mają trzy podstawowe czynniki. Jest to model drukarki, jaki posiadamy, używany papier oraz odpowiednio dobrany tusz. Wszystkie te elementy są ze sobą powiązane, a rodzaj drukarki wpływa na to, jakiego rodzaju papier i tusz będziemy wykorzystywać podczas drukowania. Najwięcej problemów sprawia dobór odpowiedniego tuszu. Wszystko ze względu na pojawiające się pytanie, czy warto kupować drogie tusze do drukarek. W tym artykule omówimy też, jak sprawdzić pasujący do naszej drukarki tusz. 

Jak sprawdzić jaki tusz do drukarki

Duża ilość osób nie wie wiele o prawidłowym doborze tuszu. Nic w tym dziwnego, na pierwszy rzut oka poszczególne tusze do drukarek nie różnią od siebie znacząco, a numery na opakowaniach nie mówią nam nic konkretnego. Zazwyczaj podstawowym kryterium wyboru jest marka produktu i jego cena. Wiele osób więc decyduje się na oryginalne tusze. Są one jednak dosyć drogie, a wpływ na ich cenę mają nie tylko koszty produkcji, ale też środki przeznaczone na reklamę transport, różne inwestycje i badania. 

Tym samym, coraz więcej osób decyduje się na tańsze zamienniki. Nie zawsze są gorsze jakościowo, czasem możemy uzyskać lepsze i bardziej wydajne tłusze od oryginalnych za znacznie niższą kwotę. Problemem stanowi też umiejętność rozeznania się w ofercie, dostrzeżenie podstawowych różnic i dokonanie najlepszego wyboru. 

Jak sprawdzić jaki kupić tusz do drukarki?

Zamiennik, czy oryginał? To często zadawane pytanie i temat rzeka uchodzący za dość kontrowersyjny. Producenci sprzętu, czyli w naszym przypadku drukarek, często zastrzegają sobie w gwarancji, że używanie zamienników tuszów i tonerów prowadzi do unieważnienia warunków gwarancji w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia drukarki. Już pomijając fakt, że łamią takimi zapisami dyrektywy unijne o konkurencji to nie jest to prawdą, że zamienniki są szkodliwe dla prawidłowego działania drukarki. Możemy mieć natomiast pewność, że oryginalny tusz nie będzie sprawiał żadnych kłopotów drukarce. 

Sprawdzamy tusz pasujący do modelu danej drukarki

Wbrew pozorom to drukarka także może mieć wiele do powiedzenia w kwestii doboru odpowiedniego tuszu. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy drukarka jest atramentowa, czy laserowa. Nawiasem mówiąc, dzisiejsze drukarki atramentowe potrafią dorównywać wydajnością tym laserowym wersjom. W tym wypadku, tak, jak zazwyczaj bywa, ogromną rolę odgrywa cena zakupionego przez nas sprzętu.

Wracając do tematu, sam wybrany rodzaj drukarki może dawać sporo do myślenia w kwestii doboru atramentu. Słabej jakości tusze mogą bowiem zasychać, toner natomiast nawet się wysypać. To może doprowadzić do sporych problemów z prawidłowym działaniem urządzenia.

Dokonując wyboru, możemy kupić oryginalny pojemniczek z tuszem, pasujący zamiennik lub tusz regenerowany. Jakość wydruku przy użyciu tuszu oryginalnego lub zamiennika prawdopodobnie nie będzie się od siebie różnić, jednak nie możemy tego zagwarantować w sytuacji, gdy zastosujemy tusz zregenerowany.  Zależy to przede wszystkim od prawidłowego przeprowadzenia regeneracji oraz wykorzystania przy tym jakościowego tuszu. 

Kupowanie pojemniczków z tuszem do naszej drukarki atramentowej wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na to, do jakiego typu drukarki są przeznaczone. Nie zapomnijmy przyjrzeć się ich pojemności — świadczy to o wydajności pojemników. Im jest ona wyższa, tym rzadziej będziemy musieli wymieniać je na nowe. Zazwyczaj tradycyjne pojemniczki z tuszem mają pojemność około od 10 do 12 ml. Duże pojemniczki mają natomiast pojemność ponad 20 ml. Poszczególne modele zużywają różne rodzaje tuszy, co przekłada się na ekonomiczność danego modelu. Możemy też zdecydować się na materiały alternatywne. Co ważne, są zazwyczaj tańsze od oryginalnych. Jednak w tej sytuacji możemy spodziewać się niższej jakości druku.