Jak ubrać body niemowlakowi?

niemowle

Wieść o pojawieniu się nowego członka rodziny niezwykle cieszy rodziców i ich rodzinę. Okres kompletowania wyprawki przynosi jednak mnóstwo obaw i wątpliwości. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy spodziewasz się pierwszego dziecka. Pierwsze dylematy pojawiają się już na etapie wyboru ubranek dla niemowlaka. Wiele mam za niezbędny element garderoby maluszka uważa body niemowlęce. Czym charakteryzuje się to praktyczne ubranie i jakie są jego rodzaje? Jak ubrać body niemowlakowi, nie mając wcześniejszego doświadczenia?

Body niemowlęce — podstawa dziecięcej garderoby

Body niemowlęce to, najprościej mówiąc, przedłużona bluzeczka, zapinana w kroczu. Guziki mają za zadanie utrzymanie pieluszki, powodują one także, że jej zmiana jest prosta i szybka. Takie zabezpieczenie zapobiega również podwijaniu się materiału, chroniąc ciało niemowlaka przed odsłonięciem. Body niemowlęce to najchętniej i najczęściej używany element garderoby w pierwszych miesiącach życia dziecka. Doskonale sprawdza się również w szpitalu.

Należy jednak wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tego ubranka, wśród których jedne zakłada się łatwiej, inne natomiast mogą przysporzyć nieco więcej trudności, zwłaszcza świeżo upieczonym rodzicom. Dzieląc body niemowlęce ze względu na sposób zakładania, wyróżnić można te ubierane przez główkę dziecka oraz kopertowe, czyli zapinane wzdłuż brzuszka. Na stronie https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/ubranka-niemowlece/body dokładnie widać różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami. Obecnie na rynku znaleźć można również bodziaki z dodatkowymi guziczkami na ramionach czy wzdłuż szyi. Wszystko po to, aby jak najbardziej ułatwić młodym rodzicom przebieranie pociechy. 

Body kopertowe — wybór dobry na początek

Na pytanie, jakie body wybrać na start, większość mam odpowie: kopertowe, lub takie, w których zamek przebiega przez środek brzuszka. Sposób zapięcia może zdecydowanie ułatwić przebieranie maluszka. Jak ubrać niemowlakowi body kopertowe? Przede wszystkim przed rozpoczęciem czynności należy upewnić się, że ubranko ma odpowiedni rozmiar. Drugi krok, który zdecydowanie ułatwi zakładanie to rozciągnięcie rękawów. Taki zabieg pozwoli bezproblemowo przecisnąć dziecięce rączki przez materiał. Bezwzględnie należy również pamiętać, aby nie ciągnąć za rączki i nóżki. To materiał powinien dopasować się do ciała dziecka, nie odwrotnie. Po lekkim rozciągnięciu wystarczy rozłożyć body na przewijaku lub innej stabilnej powierzchni i ułożyć na nim dziecko. Zapięcie nie powinno stanowić żadnego problemu. 

Body niemowlęce ubierane przez główkę

W pierwszych miesiącach życia maluszka zdecydowanie najlepiej sprawdzą się body kopertowe. Kiedy jednak dziecko zaczyna coraz chętniej leżeć na brzuszku oraz raczkować, guziki lub zamek mogą krępować jego ruchy i stwarzać uczucie dyskomfortu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na body zakładane przed główkę. Wielu młodych rodziców unika takiego rozwiązania z obawy przed zrobieniem krzywdy dziecku, jednak wystarczy zapamiętać kilka wskazówek, aby przebieranie pociechy było szybkie i bezpieczne. Jak ubrać niemowlakowi body zakładane przez głowę? Podobnie jak w przypadku body kopertowego, warto rozciągnąć rękawy, a także dekolt. Trik zdecydowanie ułatwiający ubieranie to zrolowanie całego stroju. Jego tylną część układamy pod potylicą dziecka, przód natomiast na wysokości czoła. Body należy delikatnie założyć na głowę, uważając na twarz malucha. Następnie trzeba przełożyć palce przez zwinięte rękawy i naciągnąć je na rączkę. Kolejny krok to delikatne odwrócenie dziecka na bok i rozciągnięcie materiału wzdłuż pleców maluszka.

Wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie, jak ubrać niemowlakowi body i inne elementy garderoby. Obawy przed wyrządzeniem krzywdy dziecku powodują stres i niepewność, tymczasem przedstawione czynności tylko na pozór wydają się skomplikowane. Wystarczy zastosować się do opisanych wskazówek oraz dać maluchowi swobodę podczas przebierania i już po kilku próbach czynność nie będzie sprawiała trudności.