Jak urządzić pokój dziecka?

pokój dziecka

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, zatem to naturalne, że już teraz zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecka. Jeszcze wprawdzie nie wiesz, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka, ale już myślisz, jakie wstawisz komody do pokoju, jakie zasłony wybierzesz, na jaki kolor pomalujesz ściany. Przeczytaj zatem, jak urządzić pokój dziecięcy dla niemowlęcia, przedszkolaka, dziecka wczesnoszkolnego i nastolatka. Te cztery etapy są najważniejsze w jego rozwoju.

Jak urządzić pokój dziecięcy dla niemowlaka?

Pierwsza aranżacja pokoju dziecięcego wyzwala wiele pozytywnych emocji. Dawniej rodzice urządzali pokoje dla dziewczynek w barwach pudrowego różu, a dla chłopców w odcieniach błękitu. Dziś odchodzi się już od tego schematu. Rodzice aranżują pomieszczenia neutralnie, wybierając, jako dominujący kolor écru, beże, jasne brązy, szarości lub pastele. Do tego dobierają odpowiednie dodatki. A Ty wiesz już, jak urządzić pokój dziecięcy dla swojego maleństwa? Jeśli nie, skorzystaj z naszych porad.

W pierwszych miesiącach życia maluszka nie rozróżnia on barw, dlatego należy używać kontrastów, np. biel i czerń. Jednak ponieważ dziecko rośnie, a jego zmysły się wyostrzają, powinnaś ściany pomalować na delikatne, jasne kolory, a wyrazistość zaznaczyć wstawiając na przykład ciemne szafki do pokoju. Jeśli sypialnia maluszka jest niewielkich rozmiarów, wstaw niskie komody do pokoju. Dzięki temu optycznie powiększysz pomieszczenie, a dodatkowo na blacie komody będziesz mogła zamontować przewijak. Wykorzystaj również montowane na ścianie półki oraz organizery, które można zawiesić na łóżeczku. Nie zapomnij o wygodnym fotelu dla siebie.

Jak urządzić pokój dla dziecka chodzącego do przedszkola?

Jeśli odpowiedź na pytanie, jak urządzić pokój dla dziecka – przedszkolaka, spędza Ci sen powiek, to nie musisz się tego wstydzić. Dzieje się tak u większości rodziców w Twojej sytuacji. Młody człowiek chce już sam wybierać szafki do pokoju. I tak jak w kwestii ich koloru i projektu możesz mu na to pozwolić, tak w kwestii bezpieczeństwa powinnaś sama decydować. Pamiętaj, że dziecko w wieku przedszkolnym wielu sytuacji jeszcze nie przewidzi, nie potrafi również rozpoznać zagrożenia. Dlatego w tym przypadku również sprawdzą się komody do pokoju, zamiast wysokich szafek, które grożą przewróceniem się, gdy Twojemu urwisowi przyjdzie do głowy, aby się na nie wspinać.

Aranżacja pokoju dziecka w wieku szkolnym

Kolejny etap rozwoju dziecka nasuwa pytanie, jak urządzić pokój dziecka w wieku szkolnym. To wiek, w którym maluch zaczyna dorastać, a zarazem się buntować. Często zmienia też swoje zainteresowania. Dlatego ściany warto pomalować farbą w neutralnym kolorze, a upodobania dziecka zaakcentować wstawiając wybrane przez niego komody do pokoju. Wiek szkolny to również czas, kiedy sprawdzą się pierwsze szafki do pokoju, w których dziecko będzie mogło wieszać swoją odzież lub chować zabawki. Dekoruj pokój dodatkami, które łatwo wymieniać. Jeśli dziecko będzie chciało zmian, a jest to normalne zachowanie w tym wieku, aby nie ponosić dużych wydatków, będziesz mogła zmienić na przykład zasłony na żaluzje, piankowe maty na dywaniki, pastelowe lampki na te w stylu loftowym. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele produktów ułatwiających codzienną organizację, np. ubrań, które jednocześnie pasują do dominującego stylu.

Idealny pokój dla nastolatka

Style loftowy i rustykalny to idealna odpowiedź na pytanie, jak urządzić pokój dla dziecka nastoletniego, w dodatku chłopca. Charakteryzują się one pewną surowością i naturalnością. Dla nastoletnich dziewczyn alternatywą będzie styl prowansalski lub boho. Punktem centralnym w pokoju powinno być łóżko wraz z dużym, miękkim zagłówkiem. Pod oknem zaś warto ustawić biurko z wygodnym fotelem. To usytuowanie go jest bardzo istotne, gdyż zapewnia dużą ilość światła dziennego, a tym samym oszczędza energię. Ważne jest również, aby wstawić designerskie komody i szafy do pokoju, a także zastosować dużą ilość dodatków, które nadadzą temu wnętrzu charakteru.