Jak zamontować filtr odwróconej osmozy?

kran

Zastanawiasz się, jak zamontować filtr odwróconej osmozy? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak to zrobić. Dodatkowo omówiona została zasada działania takiego elementu oraz poruszyliśmy kwestię, jak wybrać odpowiedni model do Twoich możliwości.

Jak działa filtr odwróconej osmozy?

Filtr odwróconej osmozy to jeden z najdoskonalszych rodzajów filtrów do wody. System wykorzystuje specjalną półprzepuszczalną membranę w procesie filtrowania. Posiada ona na tyle małe otwory, że zatrzymuje praktycznie wszystkie zanieczyszczenia, wirusy oraz bakterie. Takie cząsteczki są zbyt duże, żeby przedostać się przez pory, dzięki czemu do obiegu trafia jedynie czysta woda. Aby umożliwić działanie procesu odwróconej osmozy, ciecz musi płynąc przez membranę pod odpowiednim ciśnieniem, jednak to występujące w domowych kranach jest jak najbardziej wystarczające.

Jak wybrać odpowiedni filtr odwróconej osmozy?

Zanim przystąpimy do montażu filtra odwróconej osmozy, trzeba się zastanowić, jaki konkretnie model wybrać. Na rynku istnieje wiele różnych opcji. Jednak powinniśmy dobrać egzemplarz pasujący do naszej instalacji wodociągowej. Systemy filtrów wody z odwróconą osmozą różnią się znacznie pod względem typów filtrów, które oferują. Istnieją plusy i minusy każdego z nich, a wybór rozwiązania odpowiedniego dla Twojego domu pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Przed zakupem systemu odwróconej osmozy należy skontrolować jakość wody użytkowanej w domu. Wiedząc, jakie rodzaje zanieczyszczeń są w cieczy, można określić liczbę etapów filtracji, które system powinien zawierać.

Jak podłączyć filtr odwróconej osmozy? Jakie miejsce jest najlepsze?

Po zakupie systemu filtracji trzeba wykonać przyłącze między urządzeniem a siecią wodociągową. Jak podłączyć filtr odwróconej osmozy? Pierwszym krokiem jest wybór miejsca na kranik. Jeśli Twój zlewozmywak został wyposażony w zintegrowany dozownik mydła, bez problemu można tam podłączyć filtr. Jeśli nie, trzeba zorganizować miejsca na blacie oraz potencjalnie wywiercić w nim dziurę. Jest to krok, o którym należy pomyśleć odpowiednio wcześniej, żeby uniknąć ewentualnych problemów.

Główne części systemu odwróconej osmozy stanowią filtr i zbiornik na czystą wodę. Nie ma konkretnych wytycznych, gdzie je zamocować, jednak najwygodniejszym miejscem jest szafka pod zlewem. Zaleca się umocowanie filtra na ścianie szafki, ale w taki sposób, aby miał kontakt z podłogą. Po zalaniu urządzenia wodą zacznie całkiem sporo ważyć, a taki układ pomoże uniknąć ewentualnych awarii czy oberwania się uchwytów.

Dodatkowo, jeśli Twój system jest wyposażony w dołączoną do zestawu pompę, należy zadbać o dostępność gniazdka, do którego ją podłączysz.

Montaż odwróconej osmozy – podłączenie systemu do kranika

Należy przygotować wężyk o takiej długości, która wystarczy na połączenie obu elementów, zapewniając trochę zapasu. Te dodatkowe centymetry mogą się przydać np. podczas serwisowania. Następnie należy włożyć wężyk w dolną końcówkę kranika, upewniając się, że została ciasno wciśnięta i przymocowana nakrętkami mocującymi. Drugi koniec trzeba wcisnąć w otwór w filtrze.

Zanim przystąpisz do podłączania urządzenia do sieci wodociągowej, koniecznie trzeba zamknąć wszystkie zawory do wody. Musisz też zadbać o to, by system miał dostęp do zimnej cieczy.

Filtr odwróconej osmozy – montaż do sieci wodociągowej

Kolejnym krokiem w montażu odwróconej osmozy jest podłączenie do sieci wodociągowej. Odkręć nakrętkę od przyłącza zimnej wody i w tym miejscu zamontuj dołączony do zestawu zaworek. W tym miejscu podłącz jedną część wężyka doprowadzającego ciecz, a drugą wciśnij w odpowiednim miejscu w filtrze. Teraz pozostało już tylko podpiąć filtr do odpływu kanalizacyjnego. W zestawie jest dołączona specjalna plastikowa zaślepka, którą montuje się na rurze odpływowej. Włóż tam jedną końcówkę wężyka, a drugą umieść w odpowiednim miejscu w filtrze.

Ostatnim krokiem jest montaż zbiornika magazynującego wodę. Należy ustawić go w wybranym miejscu i za pomocą dołączonych uszczelnień przymocować wężyk. Natomiast drugą stronę wkłada się do filtra.