Jaką wartościową karmę dla psa wybrać?

pies

Pies to bez wątpienia jedno z najbardziej wiernych, kochających zwierząt. Odpowiednia opieka nad psem determinuje jego sympatię i bezgraniczne zaufanie do właściciela. Świadomość społeczeństwa odnośnie poprawnego traktowania i opiekowania się zwierzętami stale rośnie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę w kwestii opieki gra dbałość o zapewnienie psu odpowiednio zbilansowanego pokarmu. Jaką wartością karmę dla psa wybrać? Czym powinna charakteryzować się wysokiej jakości karma dla psa? Poznań to jedno z wielu miejsc, w których można znaleźć sprawdzone, odżywcze i bezpieczne produkty.

Karma dla psa Poznań – jakie ma znaczenie?

Kwestia diety psa stanowi jeden z fundamentalnych aspektów, warunkujących jego zdrowie. Zapewnienie psu odpowiedniej ilości przestrzeni do zabawy, spędzanie z nim czasu, kupowanie zabawek, czy pielęgnacja sierści są oczywiście bardzo ważne. Pies nie będzie mógł jednak czerpać z tych czynności stuprocentowej satysfakcji i uciechy, jeśli nie zadbamy o jego prawidłowe karmienie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje karm: mokre i suche. Niektórzy właściciele decydują się również na samodzielne przygotowywanie jedzenia pupilowi. Żadne z tych rozwiązań nie jest z reguły złe. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych elementach, dzięki którym pożywienie dla psa będzie nie tylko smaczne, ale i pełnowartościowe. Warto też obserwować, jak nasze zwierzę reaguje na dane pożywienie. Psy, podobnie jak ludzie, również mają określone gusta żywieniowe. Istotną rolę pełni tu sposób żywienia psiaka od najmłodszych lat. Nie warto jednak zmuszać pupila np. do spożywania suchej karmy, jeśli widzimy, że zwyczajnie mu ona nie smakuje.

Pełnowartościowa karma dla psa Poznań – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób uważa, że mokra karma jest zdecydowanie lepsza od karmy suchej. To stanowisko nie zawsze jest jednak zgodne z prawdą. Najistotniejszą rolę pełni skład produktu. Im mniej przetworzony pokarm, tym lepszy dla naszego pupila. Karma powinna zawierać przede wszystkim odpowiednią ilość pełnowartościowego mięsa. Jeśli nie znajduje się ono na pierwszym miejscu w składzie produktu, lepiej odpuścić ten produkt. Wielu weterynarzy uważa, że w karmie dla psa powinno znajdować co najmniej 50% dobrej jakości mięsa.

Kolejnym, istotnym składnikiem, są tzw. wypełniacze. Gwarantują one poczucie sytości i powinny być lekkostrawne dla psa. Produkty te podbijają kaloryczność produktu, ale nie niosą ze sobą dużej ilości składników odżywczych. Powinny stanowić dodatek do posiłku, a nie być jego dominującą częścią. Mając wybór między kaszą, ryżem, a makaronem, najlepiej postawić na ryż. Badania wykazują, że to właśnie ten rodzaj wypełniacza zapewnia największa ilość witamin i białka. W gotowej karmie, wartościowym wypełniaczem będą także warzywa i owoce. Marchew, ziemniaki, bataty czy dynia to produkty, których warto poszukać w składzie produktu. Jeśli ich brakuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić posiłek pupila o te warzywne składniki samodzielnie.