Rodzaje pomp ciepła – zalety i wady

pompa

Pompa ciepła to bardzo przydatne urządzenie, które umożliwia przenoszenie ciepła z niższej temperatury na wyższą. Przeważnie pompy ciepła mają swoje zastosowanie w ogrzewaniu pomieszczeń w naszych mieszkaniach, miejscach pracy lub w sklepach. Pompy ciepła wymagają użycia energii elektrycznej, aby osiągnąć odwrotny transfer chłodu do ciepła, a więc technicznie nie są technologią odnawialną, chociaż ilość potrzebnej energii elektrycznej jest znacznie mniejsza, niż energia, którą otrzymujemy z tych urządzeń jako produkt końcowy. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje pomp ciepła, dowiesz się nieco o zaletach oraz wadach, a także poznasz kilka interesujących i niezwykle przydatnych informacji dotyczących tego tematu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy hybrydowe

Układ hybrydowy to w zasadzie pompa ciepła wraz z innym źródłem energii, takim jak kocioł gazowy, które razem zapewniają bardziej stałe źródło ciepła o wyższym poziomie wydajności. Ma to tę zaletę, że osoby z istniejącym źródłem wytwarzania ciepła, takim jak kocioł gazowy lub olejowy, nie muszą wymieniać grzejników, jeśli je zainstalują. Inną konfiguracją hybrydową jest połączenie gruntowych i powietrznych pomp ciepła, które działają z pełną wydajnością o różnych porach dnia, a nawet przez cały rok. Tak więc, gdy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze, pobiera energię z gruntowej pompy ciepła, a gdy powietrze jest cieplejsze, działa odwrotnie.

Absorpcyjne pompy ciepła

Absorpcyjna pompa ciepła jest napędzana przez inne źródło ciepła, takie jak woda ogrzewana energią słoneczną lub woda ogrzewana geotermalnie, a nie energia elektryczna. Często określa się je mianem pomp ciepła opalanych gazem, ponieważ najczęściej wykorzystują one energię gazu ziemnego, a w przeszłości znajdowano je głównie w procesach przemysłowych, choć dla większych domów mieszkalnych buduje się więcej jednostek komercyjnych. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem nieco bardziej to wpisz w wyszukiwarkę przykładową frazę taką, jak Pompy ciepła – Wrocław i znajdź szczegółowe informacje blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Jakie są zalety oraz wady pomp ciepła?

Zalety:

1. Niskie koszty eksploatacji.

  Pompy ciepła są tańsze w eksploatacji niż systemy oparte na spalaniu. Im bardziej energooszczędne są systemy, tym większe długoterminowe oszczędności energii.

2. Pompy ciepła są bezpieczne.

  Pompy ciepła są bezpieczniejsze, niż systemy grzewcze oparte na spalaniu. Są bezpieczne w obsłudze, a ponieważ opierają się na energii elektrycznej i nie muszą spalać paliwa w celu wytworzenia ciepła, budzą mniej problemów związanych z bezpieczeństwem w porównaniu do swoich odpowiedników.

3. Mniejsza emisja dwutlenku węgla.

  System pompy ciepła zmniejsza emisję dwutlenku węgla i ma efektywny współczynnik konwersji energii na ciepło.

Wady:

1. Kosztowna inwestycja.

  Pompy ciepła wiążą się z dużymi kosztami początkowymi, ale z drugiej strony ich koszty przekładają się na długoterminowe oszczędności na rachunkach za energię i prowadzą do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

2. Trudna instalacja.

  Pompy ciepła są dość trudne do zainstalowania, biorąc pod uwagę, że należy przeprowadzić badania, aby zrozumieć ruch ciepła, lokalną geologię, szczególnie w przypadku gruntowych pomp ciepła oraz wymagania dotyczące ogrzewania i chłodzenia w gospodarstwie domowym.