Wyjazd na narty – jak się przygotować?

narty

Wyjazd na narty zbliża się wielkimi krokami? Wciąż nie wiesz, w jaki sposób przygotować się do podróży? Dobrze trafiłeś, ponieważ mamy dla Ciebie poradnik, w którym dowiesz się jak przygotować się do wyjazdu na narty. Tereny górskie rządzą się własnymi prawami, więc warto być gotowym na różne możliwości, tak aby nasz urlop i wypoczynek był komfortowy i żebyś mógł czerpać i cieszyć się z niego całym sobą.

Wyjazd na narty – co zabrać?

W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak przygotować się do wyjazdu na narty. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co niezbędne, aby wypoczynek był jak najbardziej udany.

Pierwsze, o czym powinieneś pamiętać to zabranie ze sobą odpowiedniej odzieży narciarskiej. Warto wiedzieć, że z żadnego urlopu nie da się cieszyć, gdy marzniemy, albo nasza odzież w żaden sposób nie jest dostosowana do warunków pogodowych, jakie nas zastaną. Góry mają to do siebie, że pogoda lubi być tam zmienna, a nawet intensywne promienie słoneczne nie powinny uśpić naszej czujności, zwłaszcza zimą. Jedną z podstawowych zasad odpowiedniego ubioru w górach na nartach jest trzywarstwowa odzież. Warstwa podstawowa to ta, która będzie odprowadzać wilgoć (w żadnym przypadku nie może być to bawełna), druga warstwa to izolująca np. typu polar, a trzecia powinna być warstwą wodoodporną i chroniącą przed wiatrem. W każdym sklepie sportowym można znaleźć odpowiednie kurtki, które przeznaczone są dla pasjonatów sportów zimowych. Kurtki narciarskie łączą w sobie głównie warstwę drugą i trzecią. Jeśli jesteś początkującym narciarzem, warto zadbać o warstwę zbierającą wilgoć, ponieważ na początku swojej drogi z nartami zużywać będziesz znacznie więcej energii, co wiąże się z intensywnym wydzielaniem potu. Przed każdą podróżą warto sprawdzić dokładną prognozę pogody, aby zabrać ze sobą odpowiednią odzież, którą będziemy nosić poza stokiem.

Jazda na nartach wiąże się nie tylko z dobrą zabawą, ale również z dużym ryzykiem wypadków. Dlatego, nie ważne, na jakim poziome jazdy jesteś, warto mieć zawsze ze sobą kask, który będzie chronił Cię przed niepożądanymi skutkami, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku.

Wyjazd na narty nie może oczywiście odbyć się bez zaopatrzenia się w odpowiednie google narciarskie. Przy dużej ilości pokrywy śnieżnej promienie słoneczne potrafią wręcz oślepiać, a brak googli może kompletnie zrujnować Twój dzień na stoku.

Dodatkowym atrybutem każdej osoby, która wybiera się na narty, są rękawiczki, szalik lub kominiarka oraz termiczne skarpetki, które zabezpieczą Twoje ciało od odmrożeń.

Jeśli posiadasz swój prywatny sprzęt – to go zabierz. Jeśli go nie masz, to na spokojnie wypożyczysz wszystko, co niezbędne w ośrodku narciarskim.

Wyjazd na narty – jak się przygotować?

Jeśli jesteś początkującym narciarzem warto zatrzymać się w ośrodku, który jest przeznaczony dla takich osób jak Ty. Jedną z bezpiecznych opcji jest uzbrojenie się w cierpliwość i wykonywanie małych kroków podczas lekcji jazdy na nartach. Dopiero gdy opanujesz podstawowe manewry, zdecyduj się na bardziej zaawansowane stoki. Ale pamiętaj – mierz siły na zamiary. Lepiej przejechać mniejszy dystans, a bezpieczenie, niż starać się za jednym razem pokonać dłuższą trasę. Każdy powinien piąć się w progresie we własnym tempie.

W nauce jazdy na nartach pomogą Ci profesjonaliści, którzy są dostępni w każdym ośrodku narciarskim. Jeden z popularnych regionów na narty – Alpe di Siusi. Pod okiem instruktora z pewnością zrobisz znacznie szybciej postępy, a Twoja jazda będzie odważniejsza i mniej ryzykowana dla Twojego zdrowia.

Wyjazd na narty – Alpe di Siusi

Alpe di Siusi to ośrodek narciarski, który znajduje się w północnej części Włoch, w regionie Trydent-Górna Adyga. Ośrodek jest jedną z ciekawszych ofert dla osób chcących wybrać się na urlop na narty w Alpy. Na miejscu zastać możemy 25 wyciągów o łącznej długości 66 kilometrów. 20 kilometrów tras oznaczona jest jako łatwe, 42 kilometry to trasy średniej trudności, a 4 kilometry to trasy trudne. Ośrodek jest zatem sprzyjający dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi oraz dla takich, które kilka urlopów narciarskich mają za sobą, ale wciąż ich umiejętności nie są zaawansowane.