Szpachla – do czego służy i jakie sa jej rodzaje?

szpachla

Najczęściej sięgamy po nią podczas różnego rodzaju remontów przeprowadzanych w mieszkaniu lub też w ogrodzie. W sklepach budowlanych można jednak znaleźć różne warianty szpachli, jednak najistotniejsze jest to, aby dopasować ją do materiału, którego ubytki będą nią wypełnione. Dzięki takiemu dopasowaniu będzie naprawdę trwałą spoiną, a jej zastosowanie będzie niemalże niewidoczne. Zadaniem szpachli jest odpowiednie wypełnianie dziur i szczelin powstałych w danej powierzchni, na przykład w konsekwencji uszkodzeń mechanicznych. Ubytki mogą też pojawiać się w konsekwencji niszczenia materiału wraz z upływem czasu. Dzięki zastosowaniu takiej masy do wypełniania ubytków można zakonserwować powierzchnię i uczynić ją idealnie gładką. 

Szpachla do drewna dwuskładnikowa — jakie są jej właściwości? 

Szpachla do drewna dwuskładnikowa jest dedykowana właśnie do powierzchni drewnianych, które mają swoją specyfikę. Ze względu na swój skład może być wykorzystywana zarówno do drewna miękkiego, jak i w przypadku gatunków twardych. Sprawdzi się także w przypadku różnego rodzaju wyrobów drewnianych, takich jak choćby płyty z drewnianej sklejki. Co istotne, jej konsystencja pozwala bardzo precyzyjnie wypełnić wszelkie ubytki, a już zaschnięta spoina doskonale opiera się działaniu wilgoci oraz silnemu promieniowaniu słonecznemu. Szpachla dwuskładnikowa posiada odpowiedni stopień elastyczności, dzięki temu nałożona na pożądane miejsce nie kruszy się po wyschnięciu, co jest bardzo istotne. Ma bardzo dobrą przyczepność i nie ulega pęknięciu wraz z upływem czasu. Tego typu produkty dostępne od ręki i można znaleźć je na tej stronie:  http://www.willyoubethe1.com/szpachla-wodna.  

W jaki sposób nakładać szpachlę w praktyce? 

Wykańczanie ścian oraz powierzchni drewnianych można wykonać za pomocą szpachelki o odpowiedniej wielkości. Niewielkie ubytki najlepiej uzupełniać szpachelką małą i wąską, aby zapewnić sobie optymalną precyzję nakładania materiału. Nie trzeba obawiać się tego, że na tym etapie nałożony preparat jeszcze nie wygląda perfekcyjnie – najistotniejsze, aby wypełnić całą powierzchnię ubytku. Ile schnie szpachla? Najczęściej szpachla do drewna dwuskładnikowa potrzebuje od 6 do 8 godzin, aby całkowicie wyschnąć i znów móc nadawać się do dalszej obróbki. Każdorazowo powinieneś jednak przeczytać zalecenia producenta, jakie znajdują się na opakowaniu produktu danej marki, gdyż one będą najbardziej miarodajne. 

Kiedy szpachla jest już całkowicie sucha, kolejnym etapem jest zeszlifowanie jej nadmiaru i wyrównanie naprawianej powierzchni. Do tego celu można wykorzystać papier ścierny o różnym poziomie szorstkości. Najważniejsze, aby robić to delikatnie i z wyczuciem. Tak wykończoną powierzchnię dobrze jest zabezpieczyć, najlepiej specjalnym lakierem. Na tym etapie uzyskujemy już gotową, idealnie gładką powierzchnię materiału. 

Do czego jeszcze można wykorzystać taką szpachlę? 

Szpachla dwuskładnikowa do drewna ma bardzo wszechstronne zastosowania. Można ją użyć do naprawy drewnianych mebli ogrodowych, płotów, pergoli, a nawet do drewnianych elementów konstrukcyjnych altan lub też domków narzędziowych. Spokojnie można wypełniać nią ubytki materiałów znajdujących się w naszych ogrodach. Szpachlę można z powodzeniem wykorzystać przy domowych remontach. Można nią odświeżyć wygląd mebli, drewnianych futryn oraz drzwi, wykonać z jej wykorzystaniem remont podłogi drewnianej lub też tej wykonanej z paneli. Bardzo dobrze sprawdzi się przy naprawianiu różnego rodzaju elementów dekoracyjnych. 

Zakonserwowana powierzchnia może doskonale prezentować się przez długi czas, opierając się wilgoci. Ciekawym produktem jest też szpachla dwuskładnikowa do drewna wzmacniana poliestrem, gdzie mamy do czynienia z pyłem drewnianym oraz z żywicą poliestrową w składzie takiego produktu. W przypadku takiej szpachli, gdzie osobno mamy bazę, a osobno utwardzacz, elementy te należy ze sobą dobrze zmieszać przed ewentualnym użyciem.