Jak korzystać z łaźni parowej?

łaźnia parowa

Warto na wstępie zaznaczyć, że łaźnia parowa nie jest tym samym co sauna. Zdarza się często, że te dwa rodzaje kąpieli parowych, bywają mylone. Wybierając się do łaźni, warto mieć wiedzę jak się przygotować i co czeka wewnątrz. Łaźnia parowa to pomieszczenie przeznaczone do zażywania kąpieli w parze wodnej, wytwarzanej przez generator pary. Pochodzenie łaźni sięga czasów starożytnych Rzymian.

Łaźnie parowe — Warszawa. Jak się ubrać, co ze sobą zabrać?

 

Wybierając się na kąpiel parową, warto wiedzieć, że ze względu na panujące warunki dużej wilgotności, z łaźni korzysta się nago. Ręcznik, wszystkie akcesoria metalowe, biżuterię, szkła kontaktowe oraz okulary należy zostawić przed wejściem. Okrywanie ciała ręcznikiem nie jest wskazane, gdyż w 100% wilgotności w bardzo krótkim czasie robi się on całkowicie mokry, ciężki i nieprzydatny. Te same zasady obowiązują również w łaźniach w innych rejonach. 

Zalety stosowania

Kąpiele parowe mają dużo zalet zdrowotnych i poprawiających wygląd. Ten rodzaj relaksu jest zalecany przede wszystkim osobom, które źle znoszą wysokie temperatury panujące w saunach. Z głównych zalet łaźni należy wymienić: 

  • poprawę krążenia,
  • pobudzenie czynności skóry poprzez otwarcie porów,
  • nawilżenie skóry,
  • rozluźnienie i regeneracja mięśni,
  • działanie antystresowe,
  • poprawę odporności,
  • oczyszczanie zatok,
  • dotlenianie, orzeźwienie organizmu.

Przeciwwskazania

W korzystaniu z łaźni parowej nie ma tak wielu przeciwwskazań, jak w przypadku sauny.  Ostrożność przy kąpieli w łaźni parowej powinny zachować kobiety w ciąży lub powstrzymać się całkowicie z korzystania. Podobnie osoby z nadciśnieniem, z epilepsją, z chorobami psychicznymi, z problemami z krążeniem. Dla pewności warto zasięgnąć zawczasu porady lekarza.  

Gdzie do łaźni parowej w Warszawie?

Kąpiele w łaźniach parowych są cenioną formą regeneracji organizmu zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Szukając ofert w stolicy, warto sprawdzić, co proponują salony specjalizujące się w usługach odmładzających. Dobrze jest poznać opinie na stronach firmowych tych miejsc, aby uzyskać informacje, czy obiekt posiada zadowolonych klientów, jaki jest cennik, jakie są warunki korzystania, zapoznać się z regulaminem. 

Cechy charakterystyczne łaźni. Różnice między sauną a łaźnią 

Różnice między sauną a łaźnią parową są znaczne. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na inną temperaturę, wilgotność powietrza i odmienny wygląd. Cechą charakterystyczną łaźni parowej jest wysoka wilgotność powietrza, panująca wewnątrz przy dość niskiej temperaturze.

 

Wilgotność wynosi 100%, a temperatura waha się od 40 do 50 stopni Celsjusza. Takie środowisko wymusza stosowanie całkowicie wodoodpornego materiału we wnętrzu i dlatego ściany, sufit, podłoga oraz ławki wyłożone są mozaiką ceramiczną lub kamieniem.

 

Sauna charakteryzuje się wyższą temperaturą powietrza a niższą wilgotnością. Wnętrze często wyłożone jest drewnem. Temperatura może sięgać do 110 stopni Celsjusza przy maksymalnej wilgotności dochodzącej do 65%.